Sve na jednom mjestu

banner image

This is default featured slide 1 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 2 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

srijeda, 28. veljače 2018.

HAOS NA IVANU SEDLU, BORCI OBORILI DRVO NA CESTU: Čuje se zvuk motorke, situacija je eskalirala


















Više boračkih udruženja  sa područja Fedaracije Bosne i Hercegovine jutros je blokiralo saobraćaj na nekoliko lokacija u Bosni i Hercegovini.

Od jutros se prati situacija i na planinskom prevoju Ivan (M17 Sarajevo – Konjic), gdje oko 500 boraca traži od Vlade da ispuni njihove zahtjeve.
Kako javlja reporter portala Novi.ba, koji je uspio doći do boraca, ljudi su na cestu oborili drvo i tako onemogućili svaki prolazak automobila.

Ne mogu da se ne sjetim, gospodine Predsjedniče, 1983.








Munir Alibabić Munja u svojoj knjizi “Bosna u kandžama KOS-a” čije dijelove je 1996. godine prenijela „Slobodna Bosna”, objavio je i cjelovito pismo koje je, nakon što je smijenjen s pozicije načelnika CSB-a Sarajevo, poslao 13. avgusta 1994. godine prvom predsjedniku nezavisne BiH Aliji Izetbegoviću.

Najveća laž

- Poštovani gospodine Predsjedniče,

Nakon zbivanja posljednjih dana, odlučih se da Vam iskažem na ovaj način svoje razočarenje potezima koje ste odobrili ministru unutrašnjih poslova, koji me je, kao što znate, 10. 8. 1994. godine smijenio s funkcije načelnika Centra službe bezbjednosti i postavio za referenta, šefa grupe u CNB Interpolu, koje mjesto suštinski i ne postoji. Zamislite degradacije, rukovodio sam Centrom koji je brojao preko 5.500 izvršilaca, a sada rukovodim samom sebi.







Prašina koju Vam je ministar bacio u oči o visokom mjestu na koje sam raspoređen je najveća laž.

Ne mogu da se ne sjetim, gospodine Predsjedniče, dana kada Vam je nanesena ljudska nepravda i kada ste mi se 1983. godine također obratili "pismom" i tražili da se kukavičije jaje - ustaški pamflet, koji Vam je podmetnut u pretresu Vašeg stana od strane jednog sadašnjeg Ugljenovog inspektora, izbaci iz spisa. Kao čovjek sam protestovao kod svojih tadašnjih načelnika i ta moja pobuna je urodila plodom.











Pripreme za odbranu

Sjećam se, Predsjedniče, i naših posljednjih razgovora pred izbore u Foči i Sarajevu, iz kojih sam ja izlazio duhovno jači i uvjeren da se i u takvim uslovima iskovalo razumijevanje i prijateljstvo.




Obostrano smo ispoštovali dogovoreno. Bio sam zahvalan kada ste mi poslije izborne pobjede ukazali povjerenje da radim poslove policajca, iako je bilo i drugačijih mišljenja – navodi se u prvom dijelu Alibabićevog pisma rahmetli predsjedniku Aliji Izetbegoviću od 13. 8. 1994. godine, prenesenom dvije godine kasnije u knjizi “Bosna u kandžama KOS-a”, a potom i u “Slobodnoj Bosni”.

(Sutra: Spriječio sam, Predsjedniče, pakleni plan kada ste bili u rukama fašista)



Tuzlanski kanton u blokadi, vozači koriste alternativne pravce






Zbog protesta demobiliziranih pripadnika Armije RBiH najmnogoljudniji kanton Federacije BiH nalazi se u blokadi.

Ne potpunoj, ali kilometarske kolone iz pravca Srebrenika sugeriraju da se saobraćaj u Tuzlanskom kantonu odvija otežano.

Borci, koje smo posjetili večeras na petlji, govore kako će prenoćiti na toj lokaciji tako da će blokada saobraćaja trajati i sutra. Već su razapeti šatori, a borci će vjerovatno noć provesti i u autobusima s kojim su došli u Tuzli iz raznih krajeva sjeveroistočne Bosne.

Vozači su prinuđeni da koriste alternativne pravce. Put prema Međunarodnom aerodoromu Tuzla je prohodan, kao i put Tuzla - Živinice preko naselja Husino.

Za Lukavac, Gračanicu i Doboj se saobraća alternativnim pravcem preko Bokavića, a tim putem moguće je doći i do Srebrenika.


utorak, 27. veljače 2018.

Stalno ste napeti, pod stresom i neraspoloženi? Evo rješenja!

Šest sati ujutro. Budite se, tiho je i vani je još uvijek mrak. Kuhate jutarnju kavu i razmišljate o obvezama koje vas danas čekaju i tada osjetite taj tako poznat osjećaj.









Napetost, nervoza, ne možete se nikako skoncentrirati i napraviti plan, mislite kako niste dorasli današnjim izazovima, a potom se javlja i fizička bol te probavne tegobe. Pitate se kako si pomoći i kako preživjeti dan?
Naš organizam svakodnevno je izložen velikoj količini stresa zbog čega nam tijelo žudi za opuštanjem. Broj osoba koje pate od poremećaja raspoloženja zabrinjavajuće je velik, a predviđa se kako će upravo to biti najčešća bolest u industrijaliziranom svijetu do 2020. godine i s njom će se susresti čak 27% ljudi. Brojne obveze, natrpani dnevni rasporedi, obiteljski život, pritisci na radnom mjestu, stres, očekivanja društva, poplava informacija - dnevna su rutina koja nas drži budnima ne samo danju nego i noću. Život od nas zahtijeva doista mnogo. Napetost, nervoza, problemi s koncentracijom, bol, probavne tegobe – samo su neke od neugodnih nuspojava koje mnogi od nas barem jednom iskuse.

Poznato je kako je priroda najbolja iscjeliteljica. Upravo je ona čudesni saveznik pri ponovnom uspostavljanju emocionalne ravnoteže i unutarnjeg mira, kao i smirenja. Vodeći se upravo tim načelom nastao je dodatak prehrani relaxeadoc®, prirodni proizvod koji podupire pozitivno raspoloženje, pridonosi normalnom duševnom zdravlju, ublažava napetost i stres te smanjuje umor i iscrpljenost. Kombinirajući najbolje iz prirode, relaxeadoc® sadrži ekstrakt lavande i šafrana s 2% šafranala, a obogaćen je vitaminima B skupine te folnom kiselinom. Umirujuće djelovanje lavande dobro je poznato, pa se tako tradicionalno upotrebljava za ublažavanje napetosti i stresa, kod anksioznosti, poremećaja spavanja i za unutarnji mir.




No pravi mali čudotvorac upravo je šafran, jedan od najskupljih sastojaka na zemlji i često nazivan „crvenim zlatom“. Šafran ima klinički dokazanu učinkovitost, a šafranal je njegov najaktivniji spoj. Ovaj nježni cvijet ima snažan antidepresivni učinak, održava pozitivno raspoloženje, radi na smanjenju anksioznosti i potiče opuštanje. Znanstveno istraživanje pokazalo je da unos 30 mg šafrana hranom, s 2 % šafranala, ima istu učinkovitost kao i standardna terapija za depresiju.


Sadržavajući prirodne sastojke, relaxeadoc® ne izaziva nuspojave, pospanost, izvrsne je podnošljivosti, a može se kombinirati i s ostalim lijekovima. Kreiran na biljnoj bazi, za razliku od drugih proizvoda na tržištu ne ometa svakodnevne aktivnosti. Dodatna prednost je i činjenica da se može uzimati isključivo po potrebi – kada vas očekuje naporan dan, važan ispit ili stresan sastanak. Jedna tableta relaxeadoc® ublažit će napetost i stres, smanjiti umor i iscrpljenost, potaknuti pozitivno razmišljanje i omogućiti da se pokažete u najboljem svjetlu, vrhunski odradite posao i zadovoljno odradite sve zadatke pred vama. relaxeadoc® učinkovito je i dobro podnošljivo rješenje koje pomaže kod stresa, umora, impotencije i nemoći koji dolaze s depresijom, izgaranjem na radnom mjestu ("burnout") i poremećajima anksioznosti.

Proizvod potražite u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.

Platneni ulošci Naomi: Hrvatski proizvod koji štiti intimno područje i štedi nova

Uz klasične higijenske uloške na tržištu se sve više nude i platneni ulošci. Uz različite uvozne brendove, u ponudi su i oni proizvedeni u Hrvatskoj koje na prvo mjesto stavljaju zdravlje i udobnost, ali i simpatičan i zabavan dizajn








Dizajnerica Anica Čarapić već pet godina koristi platnene uloške. Za ovaj tip higijenskih uložaka ima samo riječi hvale, pa je odlučila proizvoditi ih sama u sklopu svog brenda Čarapica pokrenutog 2012. godine.
Njezin mali stan od 35 kvadrata postao je radionica opremljena šivaćim mašinama u kojoj su se prvotno šivale torbe za majke i bebe, a zatim je dizajnerici na pamet pala ideja da svoje pozitivno iskustvo predstavi i ostalim ženama te je osmislila novi brend platnenih uložaka Naomi.

Na šivanje uložaka odlučila sam se jer sam i sama korisnica i znam koje sam sve probleme riješila time što sam se prebacila na platnene uloške, rekla nam je dizajnerica.

Ako ste i vi jedna od žena koje se ne osjeća najbolje tijekom korištenja uobičajenih jednokratnih uložaka i ako vaša koža podnosi samo pamuk, platneni uložak prava je stvar za vas.

Ono što uvijek kažem ženama koje se dvoume i premišljaju - budite hrabre i probajte barem jedan uložak. Ne znam nikog tko se vratio na plastične uloške nakon isprobavanja platnenih pamučnih, savjetuje Anica.

KORIŠTENJE PLATNENIH ULOŽAKA I PRAVILAN ODABIR VELIČINE

Prvo pitanje s kojim se susrela svaka korisnica bilo je kako staviti pamučni uložak. Odgovor je vrlo jednostavan - odabrani uložak stavite na gaćice i zakopčajte krilca pomoću drukera.

Odabir veličine uloška je individualan, ovisi o potrebama i zapravo je najbolje isprobati više veličina kako bi se odabrao idealni model.








Ulošci mogu biti i zabavni, sudeći po veselim dezenima koji prekrivaju uloške Naomi.

Svaki je uložak jedinstven i dostupan u 18 različitih veličina i s jednako toliko uzoraka, a u ponudi brenda su i malene torbice u koje se mogu pohraniti nakon korištenja.
U ponudi se mogu naći ulošci za menstruaciju, nemenstrualne iscjetke (bijelo pranje, upale rodnice, razni iscjedci), ulošci za rodilje koje su pred porodom i oni za babinje.

Njihovo je održavanje jednostavno: Prije pranja u perilici rublja uložak isperite hladnom vodom te ga potopite u hladnu vodu s deterdžentom i ostavite stajati preko noći. Sljedeći dan stavite ga na sušenje ili u perilicu s ostalim bijelim rubljem te perite kao obično na 60 stupnjeva.

PREDNOSTI KORIŠTENJA PLATNENIH ULOŽAKA

Jedna od prednosti koje ističu korisnice jest ta da nema neugodnog peckanja niti zagrijavanja intimnih dijelova zbog kojih najčešće dolazi do upala. To se posebno odnosi na ljetne mjesece. Vaše je intimno područje prozračnije, pa se ne stvara visoka temperatura i vlaga kao u jednokratnim ulošcima.




Održavanjem zdrave vaginalne flore sprječava se nastanak gljivične infekcije. Osjećaj nošenja puno je ugodniji zato što je uložak napravljen od prirodnih materijala kao što su pamuk i bambus, dok barijera koja onemogućava izlijevanje tekućine drži premaz poliuretan-lamina čiji sastav čini tkaninu prozračnom i nepropusnom za vodu.
Kako bi se spriječilo izlijevanje sadržaja, većina je uložaka na sredini pojačana, a na rubovima tanko podstavljena, tako da su jedva primjetni ispod odjeće.

Cijena pojedinačnog uloška kreće se od 10 do 49 kuna, što je zaista pristupačno i ekonomično za vaš kućni budžet, a u isto vrijeme ekološki prihvatljivo.

Uloške Naomi možete naručiti preko Facebook stranice, a uskoro se planira i otvaranje webshopa.


Moćni začin koji uklanja zubobolju za 2 minute

Zubobolja, ima "nezgodnu" naviku da nas nenadano i najjače pogodi u nemoguće vrijeme, obično usred noći ili kada smo kilometrima udaljeni od najbližeg zubara. No za mrsku zubobolju postoji odličan kućni lijek koji djeluje kao antiseptik i anestetik








Spas za neugodnu probadajuću bol zuba je u klinčićima, začinu slatkasto trpkog okusa koji ima i brojna ljekovita svojstva. Klinčići, naime, sadrže eugenol moćni anestetik i antiseptik koji zaustavljaju bol, a istovremeno čisti usta te se od davnina koristio za uklanjanje lošeg zadaha.


"I za mrsku zubobolju postoji kućni lijek koji je uklanja u trenu i daje nam vremena za odlazak stomatologu "

Tri su načina na koja se možete riješiti zubobolje uz pomoć klinčića.

1. Prah klinčića
Prvo isperite usta s toplom slanom vodom. Uzmite prstohvat klinčića i stavite na desni kod zuba koji vas boli i između obraza. Pričekajte malo i kućni lijek za zubobolju trebao bi pokazati svoju moć.
2. Cijeli klinčić
Isperite usta toplom slanom vodom. Uzmite dva ili tri klinčića i stavite ih u usta blizu područja koje vas boli i sačekajte da malo omekšaju. Nakon što omekšaju lagano ih (koliko vam zubobolja dozvoljava) žvačite kako bi pustili još svojih ljekovitih ulja.





3. Ulje klinčića
Ovo je možda i najefikasniji način za korištenje kličnića protiv zubobolje.

Što vam je potrebno:
-Ulje klinčića
-Štapići za uši ili loptice od pamuka
-Pola žlice maslinova ulja

Način upotrebe:
Usta dobro isperite toplom slanom vodom. Na taj način pripremate zubno meso koje, tako očišćeno bolje upija ulje.

Pomiješajte par kapi ulja klinčića s pola žlice maslinova ulja. Kuglicu vate namočite u tako pripremljeno ulje i stavite je na bolno mjesto lagano pritišćući. Kako biste lakše pristupili bolnom mjestu možete koristiti i štapić za uši. Umočite ga u ulje i stavite ga direktno na zubno meso.

Imajte na umu da je ovo samo brzi i kratkotrajan način za ukloniti bol. Ne odgađajte odlazak stomatologu, jedite manje slane i slatke hrane, te redovito četkajte i čistite zube. No do tada u SOS situacijama klinčići će odraditi prvu pomoć.

Trikovi proizvođača hrane - prirodno, organski, bez šećera






Vjerovatno u prodavnici automatski posegnete za njima, iako se ispod natpisa krije hrana koja ima vrlo malo ili nikakve veze s onim što od te namirnice zapravo očekujete.

Ovo je lista od 12 najčešćih natpisa na prehrambenim proizvodima.

1. Prirodno
Ne dajte se prevariti. 'Prirodno' ne znači da je i zdravo, ali proizvođači neće biti u sukobu sa zakonom sve dok u toj 'prirodnoj' hrani ne nađu vještačke boje, ukuse ili 'sintetičke materije'.

Ali zato ovo 'prirodno' otvara mnoge mogućnosti. Na primjer, tako označena hrana može sadržavati konzervanse, ili kao što to rade sa sirovom piletinom, u nju dodati natrijum. Neki 'prirodni' proizvodi imaju visok udio fruktoze, kukuruznog skroba, a proizvođači će se braniti činjenicom da je od kukuruza, pa je automatski 'zdravo', što nije tačno.

2. Cijele žitarice
Kada kupujete zdrav hljeb i krekere, potražite riječi "cijelog zrna" ili "100 posto cijelo pšenično zrno". Nije dovoljno ako piše 'cijelo zrno' ili 'napravljeno od cijelih žitarica'.

Cijele žitarice (koje uključuju kukuruz, smeđi pirinač i zobene pahuljice) imaju više vlakana i drugih hranjivih materija od onih koji su bili rafinirani, jer taj proces uklanja najzdravije sastojke zrna. I ne gledajte samo boju: neki tamniji hljeb ili krekeri imaju vještačku boju karamele i nisu zdraviji od visoko rafiniranog bijelog hleba.

3. Bez dodatka šećera
Ako ste zabrinuti zbog kalorija i ugljenih hidrata (možda zbog toga što imate dijabetes ili pokušavate da ga spriječite), sigurno korpu punite proizvodima na kojima piše 'bez dodatka šećera'.

Ali namirnice, uključujući voće, mlijeko, žitarice i povrće prirodno sadrže šećer. Pa iako u te proizvode možda i nije dodat šećer, još uvijek mogu sadržavati prirodne šećere.


I proizvodi 'bez šećera' još uvijek mogu sadržavati dodate sastojke poput maltodekstrina i ugljene hidrata. Ugljeni hidrati mogu biti jednostavni šećeri ili složeniji skrob. Oni povećavaju šećer u krvi, a 'bez dodatka šećera' ne znači da proizvod nije kaloričan ili bez ugljeno hidrata.

4. Bez šećera
To uopšte ne znači da proizvod ima manje kalorija nego uobičajena verzija istog proizvoda, zapravo može imati i više. (Isto tako bi proizvođači trebalo da kažu ako proizvod nije niskokaloričan).

Proizvodi 'bez šećera' imaju manje od 0,5 grama šećera po obroku, ali još uvijek sadrže kalorije i ugljene hidrate iz drugih izvora.

Ti proizvodi često sadrže šećerne alkohole, koji su niži u kalorijama (približno dvije kalorije po gramu, u poređenju s četiri po gramu šećera), ali u tom slučaju uporedite oznake kako biste vidjeli da li je verzija bez šećera bolja od standardne varijante. (Jednostavni šećerni alkoholi su manitol, ksilitol ili sorbitol).

Oprez: Šećerni alkoholi mogu prouzrokovati dijareju, pa ne konzumirajte previše.

5. Jača imunitet
Kompanije mogu da koriste riječi poput "jača imunitet" ako proizvod sadrži određene vitamine, ali se takve riječi ponekad koriste za proizvode kojima se pridaju značenja kakva ne bi trebalo da imaju ili kakva uopšte ne zaslužuju.

Generalno, kompanije ovdje hodaju po tankoj liniji, jer ako počnu da koriste medicinske tvrdnje, onda bi mogle da dođu pod lupu agencije za lijekove i medicinske proizvode.

Na primjer, u SAD su kontrole rigorozne i proizvođač vitaminskih bombona Vitamin Airborne je 2008. godine platio kaznu od 23,3 miliona dolara jer je na omotu pisalo da "podstiče imunitet" pa su kupci bili zavedeni misleći da bombone sprečavaju prehladu.

6. Bez masnoća
To je tek lažna oznaka. Kada je otkrivena štetnost zasićenih i trans-masnih kiselina, tržište je bilo preplavljeno proizvodima s natpisom - 'bez masti'. Problem? Ponekad su sadržavali gotovo isto onoliko kalorija koliko i punomasne verzije.

Pakovanje može biti fat-free, ali zato je prepuno šećera, a istovremeno proizvodi 'bez šećera' mogu biti puni masnoća. Uostalom, provjerite naljepnicu na kojoj piše količina kalorija i uporedite one bez masnoća s onima koje imaju masnoće.

7. "Light"
Oznaka "light" može se naći na raznim proizvodima, ali izraz "lagano" se ne odnosi na kalorije nego na ukus. Dakle, ukus može biti "lakši" ili "light" odnosno blaži, ali vi od toga nećete biti lakši ni grama.

Zato natpis 'light' zbunjuje potrošače koji pod tim podrazumijevaju nutricionističke vrijednosti. Da bi se nešto smatralo "laganim" proizvodom, sadržaj masti mora biti 50 posto manji od iznosa koji se nalazi u sličnim proizvodima.

8. Bez glutena
Gluten je protein koji se nalazi u zrnima poput pšenice ili raži i može uzrokovati prilično velike zdravstvene probleme onima koji imaju celijakiju, odnosno, netoleranciju na gluten.

Proizvodi bez glutena sve češće se mogu naći na policama prodavnica, što je super za one koji imaju celijakiju, ali je potpuno beskorisno onima koji to nemaju.

Zapravo, cijele žitarice bez glutena mogu imati manje vlakana od standardne varijante. Osim ako nemate metaboličke probleme, proizvodi bez glutena ne pomažu vam da izgubite kilograme i nisu nužno dobri za ljude koji ne pate od celijakije, ali budući da je moderno, takvi se natpisi ističu na paketima iako su važni samo onima koji imaju problem s glutenom.

9. Bez holesterola
Bez holesterola ne znači, bukvalno, nikakav holesterol. Proizvodi bez holesterola moraju sadržavati manje od dva miligrama po porciji, dok proizvodi s niskim holesterolom sadrže 20 mg ili manje po obroku.

Hrana koja kaže "smanjena" ili "manje holesterola" mora imati najmanje 25 posto manje od sličnih proizvoda.

Holesterol proizvodi jetra, pa ga sadrže samo životinjski proizvodi poput mlijeka, mesa, maslaca, jaja. Ako na biljnom proizvodu, kao što je ulje, piše da nema holesterola, smatrajte to čistom glupošću, jer ni ostala ulja bez tog natpisa jednostavno ne mogu da imaju holesterol.

10. Organski
"Organsko" je nekada bio zaista širok pojam, baš kao i natpis "prirodno". Danas to više nije tako i tačno je propisano iz kakvog uzgoja mora dolaziti namirnica da bi mogla imati natpis "organska".

To znači da najmanje 95 posto sastojaka mora biti uzgojeno ili obrađeno bez upotrebe vještačkog đubriva ili pesticida.

Oznaka koja kaže 'napravljeno od organskih sastojaka' ima 70 posto, odnosno manji postotak sastojaka koji zadovoljavaju standard organskog.

Imajte na umu da "organski" nije sinonim za "zdrav". Zapravo i organski proizvodi mogu sadržavati i šećere i masnoće i kalorije. Jednostavno - proizvođači vole da na pakovanja stavljaju riječi koje služe kao magneti.


11. Mlijeko s dva posto mliječne masti
Zvuči sjajno, ali ono što većina ljudi nema pojma je da obično mlijeko na policama u prodavnicama sadrži 3,5 posto masnoće, što znači da tih 1,5 posto nije neka velika razlika.

Tehnički se smatra da mlijeko ima malo masnoća ako ima samo jedan posto mliječne masti, a u tu kategoriju ulazi i "obrano mlijeko" koje ima manje od 0,5 posto masnoća, što je zapravo i preporučljivo piti.

12. Omega-3 masne kiseline
Postoje tri vrste omega-3 masnih kiselina: EPA, DHA i treća je ALA. Ova treća nema baš preveliki uticaj na rad srca kao što je to slučaj s EPA i DHA.

Neke namirnice imaju veću količinu omega 3-masne kiseline ALA, od EPA i DHA, kao što je to recimo slučaj sa sjemenkama lana.

Jaja mogu sadržavati omega-3 ako se kokoške hrane lanenim semenom ili ribljim uljem, ali se ne smatra da jaja dobro utiču na rad srca zbog holesterola i zasićenih masnoća koje sadrže.

Ako zaista želite da u organizam unesete omega-3 masne kiseline onda jedite ribu i alge.

Na razne proizvode posipaće sjemenke lana samo da bi na proizvod mogli da napišu da sadrži omega 3-masne kiseline.

Navlažiti četkicu prije ili nakon stavljanja paste?










Već od malih nogu djeca uče o važnosti pravilnog pranja zubića i dok se oko preporuke da se zubi peru ne kraće od dvije minute, nema dvojbi, ona oko toga treba li četkicu za zube nlavlažiti prije ili nakon nanošenja paste za zube, uzdrmala je društvene mreže.

Oralna higijena neizostavan je "detalj" ljudskog zdravlja. Preporuke stomatologa su prati zube najmanje dva puta dnevno, odnosno ujutro i navečer, a po potrebi i češće.

Već od malih nogu djeca uče o važnosti pravilnog pranja zubića i dok se oko preporuke da se zubi peru ne kraće od dvije minute, nema dvojbi, ona oko toga treba li četkicu za zube nlavlažiti prije ili nakon nanošenja paste za zube, uzdrmala je društvene mreže. Rasprava o tome treba li voda doći na red prije ili poslije nanošenja paste, odvija se na Twitteru.


Kao argument da je četkicu prije nanošenja paste potrebno smočiti vodom, neki korisnici tvrde da će se na taj način pasta bolje " zalijepiti" za četkicu, a voda će i omekšati vlakna četkice. Drugi, pak, tvrde kako je za to potrebno upravo suprotno, četkicu s pastom preliti vodom, a neki tvrde da voda uopće nije potrebna. Koji način je ispravan? Stomatolozi se u načelu slažu s tim da je sasvim svejedno kada ćete namočiti četkicu sve dok svoje zube pravilno čistite, dvije minute kružnim pokretima.

Stomatolog Luke Thorley za Metro je rekao kako ne postoje dokazi u korist jednog ili drugog načina nanošenja paste, na vlažnu ili suhu četkicu. S njim se ne slaže dr. Raha Sepehrara, stomatologinja koja sa svojim timom stručnjaka za dentalno zdravlje savjetuje kako četkicu uopće ne bi trebalo vlažiti, niti prije niti nakon nanošenja paste za zube jer, tvrdi, voda umanjuje djelotvornost paste za zube. Dodaje kako ne biste trebali vlažiti vlakna četkice da omekšaju već jednostavno - kupite četkicu s mekšim vlaknima. Ako ipak ne možete promijeniti navike i želite i dalje četkicu s pastom "gurnuti" pod mlaz vode, nemojte, koristite minimalnu količinu vode kako ne biste umanjili djelotvornost paste za zube, upozoravaju stomatolozi, piše Večernji.





Baka Irma - 93-godišnja volonterka i Facebookova zvijezda





"Pogledajte je... Može li je itko zaustaviti", napisala je unuka i objasnila da predstavlja svoju baku kao primjer čovjeka koji zna da život treba proživjeti, a ne preživjeti.

Irmi su 93 godine i upravo je otputovala u Keniju gdje će tri tjedna volontirati u sirotištu, pohvalila se jedna od njezinih unuka na Facebooku i učinila svoju bakicu zvijezdom u Italiji.

Irma se oslanja o štap, ali drugom rukom sama vuče crveni kovčeg, otkriva jedna od dviju fotografija koje je Elisa Coltro postavila na društvenoj mreži uz poruku "Evo moje bakice Irme, mladice od 93 godine koja je jučer navečer otputovala u Keniju, u turističko selo gdje će biti mažena i pažena, ali u sirotištu".


"Pogledajte je... Može li je itko zaustaviti", napisala je unuka i objasnila da predstavlja svoju baku kao primjer čovjeka koji zna da život treba proživjeti, a ne preživjeti.






U manje od dva dana, poruka podijeljena više od 7000 puta prikupila je na tisuće oduševljenih komentara.

Talijanski tisak odmah se zaljubio u "baku Irmu", a od njezinih bližnjih doznao da je kao 26-godišnjakinja ostala udovica i sama je podizala svoje troje djece.

Baka Irma je dugo vremena podržavala sirotište koje je u Keniji utemeljio misionar iz njezina zavičaja blizu Venecije, pa je odlučila da konačno i ona, ipak u pratnji svoje kćeri, ode na nekoliko tjedana volontirati.


Volite li snijeg? To otkriva kakva ste osoba





Snijeg ili volimo ili ne volimo, nema između. Dok su jednima snježne pahulje izvor sreće, a prizor snježnog pokrivača neusporediv s bilo čime, drugi bi najradije da snijeg više nikada ne padne i da uživaju u vječnom proljeću i ljetu.
Doznajte što vaši osjećaji prema snijegu otkrivaju o vašoj osobnosti:
Volite snijeg
 Volite biti u prirodi bez obzira hoće li vam curiti nos ili će vam promočiti debele sokne. I u odrasloj dobi volite dječje radosti kao i u vrijeme kada ste bili klinci i ne razumijete kako ne može nekoga ne veseliti neočekivana gruda u leđa.
Volite sitne životne radosti i uzbuđenja, kao i nesputanost u svakom obliku. Stresa se volite rješavati vježbanjem ili bilo kakvom aktivnošću, a ne predajući se hrani.
Ne volite snijeg
Snijeg vam je dobar samo kada ga promatrate kroz prozor, a kada ste spremni za boravak vani radije biste da ga nema više ni u tragovima. Osobe koje ne vole snijeg vole se osjećati nesputano i slobodno, a snježni pokrivač čini da se osjećaju upravo suprotno.


Također, više od svega vole praktičnost i udobnost, a čišćenje automobila od snijega, mokre cipele i odjeća puna snijega nikako ne spadaju u taj opis.Pomalo su i perfekcionisti pa će ih prizor cipela zaprljanih od bljuzge itekako bosti u oči, piše Zadovoljna.hr.


Osam pravila uz koje ćete maksimalno zagrijati svoj dom
















Kako biste optimalno iskoristili vaše radijatore bez da proljeće dočekate praznih džepova pročitajte kako na 8 načina efikasnijje iskoristiti grijanje, bez obzira grijete li se na centralno grijanje, na drva, odnosno biomasu ili električnom energijom (bojler).

1. Izolirajte ulazna vrata doma

Na ulazna vrata u stan iz hodnika, postavite drveni prag (može se postaviti na ljepilo, ne treba bušiti pod).

"Radijatori ne smiju biti zaklonjeni zavjesama i namještajem. Sušenjem rublja na radijatoru praktički prekidate grijanje. "

"Nekad su na svim vratima bili pragovi kad nije bilo centralnog grijanja. Drugi način, ako se ne želi ili ne može izvesti prag, jest da se s donje strane na krilo učvrsti čvrsta metalna ili plastična traka s metlicom koja se također može nabaviti u trgovinama i reže se po mjeri", kaže dipl. ing. arh. Nevenka Vuković Varga. Ako se vrata otvaraju u hladni hodnik ili direktno prema van, bez vjetrobrana, ispred vrata može se postaviti zavjesa od teškog, gustog materijala, koja će ublažiti nagli nalet veće količine hladnog zraka i propuh.

2. Izolirajte stakla na prozorima koji su vam "višak"

"Mnogi imaju velike otvore s puno krila, sigurno postoji barem jedan kojeg možemo zimi "žrtvovati". To se naročito odnosi na staklenu opeku koja je izuzetno loša za gubitke topline. Ovo što vam predlažem i sama sam provjerila u praksi i funkcionira", savjetuje arhitektica Nevenka Vuković Varga.

VEZANE VIJESTI
Dugoročna prognoza za BiH: Naredne sedmice značajna promjena
Nabavite ploče stiropora debljine 2 do 3 centimetra (običan bijeli EPS ili onaj gušći XPS koji se lakše reže), izrežite precizno oštrim skalpelom na točnu mjeru širine stakla (trebat će vam više stiropora, jer su ploče 50x100 centimetra) tako da stiropor tijesno uđe između okvira i na taj način neće ispadati.

Prethodno izmjerite otvor i provjerite jesu li bočne strane okomite ili su malo skošene, ucrtajte liniju rezanja flomasterom na stiroporu. Dodatno ga možete i malo učvrstiti, npr. pribadačom ili čavlićem bočno u drvo ili ljepljivom trakom ako se radi o PVC stolariji. Odmah ćete osjetiti razliku. Na proljeće jednostavno maknete ploče i spremite. Izvana spustite rolete jer su one dodatna izolacija.

3. Razmjestite namještaj u domu

Ovaj zimski 'makeover' doma potpuno je besplatan i privremen. Odmaknite namještaj od hladnih vanjskih zidova i namjestite ga u blizini izvora topline, poput kamina. Također, što je više moguće odmaknite namještaj od radijatora kako ne bi blokirao strujanje toplog zraka.


4. Postavite tepih na pod

Tepih zadržava hladan zrak ispod svoje površine. Tepih će vam pomoći da duže zadržite tjelesnu toplinu bez obzira jesu li na podu pločice, beton, parket ili laminat. To se naročito odnosi na stanove na višim katovima zgrada jer oni nemaju podlogu koja bi zadržavala toplinu kao što to čini zemlja stanovima smještenima u prizemlju.

5. Nabavite prijenosnu grijalicu ( i smanjite peć)

Stavite prijenosnu grijalicu u prostoriju u kojoj se vaša obitelj najčešće okuplja, poput dnevne sobe, te smanjite temperaturu na peći. Ostatak kuće bit će malo hladniji, ali vama će biti dovoljno toplo ako se odijevate slojevito i nosite čarape i papuče.

"Nemojte pregrijavati prostor. Optimalna temperatura u grijanim prostorijama je 20 stupnjeva Celzijevih. Za svaki stupanj više utroši se 6 posto više energije", kažu stručnjaci.

6. Spriječite odlazak toplog zraka u dimnjak

Kad kamin nije u uporabi, topli unutarnji zrak odlazi kroz dimnjak. Čak i kad je dimnjak zatvoren, određena količina toplog zraka uspije izaći kroz njega.

Jednostavno rješenje je da blokirate protok zraka balonom za dimnjak. Izaberite balon veličine koja odgovara veličini dimnjaka. Ako zapalite kamin i zaboravite izvaditi balon on će se automatski ispuhati pa se kuća neće napuniti dimom.

7. Vodite računa i o roletama i zavjesama

Noću spuštajte rolete i navlačite zavjese kako biste smanjili gubitak topline. Rolete mogu smanjiti gubitak topline i za 10 posto.

Ako se tijekom zimskog perioda pojavi sunce, rastvorite zastore na prozorima kako bi njegove zrake ušle unutra i zagrijale stakla na prozorima što će pogodovati i povišenju temperature u stanu. Kutije za rolete su potencijalna mjesta za velike gubitke topline pa ih, ako je moguće, izolirajte.

8. Prostorije prozračujte redovito, ali ne duže od 10 minuta

"Na taj način će se sačuvati toplina akumulirana u zidovima i namještaju te će nakon provjetravanja prostor uskoro biti topao kao i ranije. Nikako nije preporučljivo reguliranje temperature prostorije otvaranjem prozora", savjetuju stručnjaci.

"Tijekom zime nikako nije dobro ostaviti prozor otvoren na "kant". Na taj način se samo ohlađuju plohe otvora i zidova uz prozor, pa se mogu pojaviti i gljivice zbog kondenziranja vlage iz zraka na hladnim površinama.

Ispravno je 2 do 3 puta dnevno širom otvoriti prozore na 2 do 3 minute što je dovoljno da se zrak brzo promijeni, a da se pritom ne ohlade podovi i zidovi", dodaje arhitektica Nevenka Vuković Varga, piše Zadovoljna.

Kako spriječiti pucanje cijevi zbog hladnoće







Iznimno niske temperature koje su ovih dana okovale su BiH i regiju mogu stvoriti veliku štetu na vodnoj infrastrukturi, ali i u domovima i vikendicama građana.

Na niskim temperaturama može doći do smrzavanja vode na priključnim vodovima prema potrošačima, što može uzrokovati pucanje stakla vodomjera i spojne cijevi.

Stoga se potrošačima preporučuje sljedeće:


• Potrošači moraju voditi računa o tome da instalacije ne ostavljaju na duže vrijeme (odlazak na put) bez nadzora u stanju napunjenosti sistema vodom, a bez protoka, kako bi se na internim instalacijama spriječilo smrzavanje.

• Postoji mogućnosti zaleđivanja internih vodovodnih instalacija ako nisu ugrađene na propisanoj dubini i ako u vrtnim slavinama koje su montirane iznad vodomjernog okna nije ispuštena voda. U uvjetima niskih temperatura poželjno je da potrošač vrši redovan pregled vodomjernog okna, osigura to da je poklopac zatvoren, a u slučaju ekstremno niskih temperatura potrebno je zaštititi instalacije unutar vodomjernog okna zaštitnim sredstvima (priručna su deke i tkanina, a propisana staklena vuna i sl.).

• Potrebno je pripaziti da se vodomjeri ne smrznu te da ne dođe do pucanja stakla na brojilu na priključnim vodovima u podrumskim prostorijama koje nisu grijane, posebno u prostorima koji imaju nezaštićene otvore (razbijene podrumske prozore).

• Potrošači koji imaju vodomjerne ormariće u vanjskim zidovima objekata trebaju ih pregledati i po mogućnosti zaštititi od smrzavanja (naročito ako grijaći elementi unutar ormarića ne rade ili nisu ugrađeni).

Evo zašto je važno oprati tek kupljenu odjeću








Jeste li i vi među onima koji jednostavno ne mogu dočekati dojenuti novi komad odjeće?

To je potpuno razumljivo, no svaki novi odjevni predmet koji ste kupili potrebno je oprati prije prvog nošenja, poručuju stručnjaci. Imajte na umu da niste prva osoba koja je tu majicu isprobala.

Dermatolog Donald Belsito iz Medicinskog centra Sveučilišta Columbia rekao je za Today da je vidio slučajeve kada su uši i gljivice s čovjeka prešle na odjeću i prenijele se na osobu koja je odjenula tu odjeću bez prethodnog pranja.

Belsito je kao dermatolog liječio i pacijente koji su nošenjem neoprane odjeće zaradili šugu.

Higijena je pola zdravlja, a svakako treba voditi računa i o tome da odjeća u dućanima može stajati izložena duže vremena te da vjerojatno niste prava osoba koja je barem nakratko odjenula tu odjeću.


Nisu samo uši s odjeće, gljivice i druge infekcije prijetnje zdravlju, i kemikalije s odjeće koje ostaju nakon proizvodnje mogu izazvati iritaciju kože i svrbež.

Zbog toga brinu rezultati ankete na Todayu koji su pokazali da čak 73 posto osoba svoju odjeću ne pere nakon kupnje i prvog nošenja, piše Večernji.

Napravite sprej za brzo odleđivanje stakla za samo 2,50 KM














Odleđivanje stakla na automobilima mnogima je obavezna priprema za vožnju u zimskim mjesecima.

Tvrdi sloj leda tjera nas na smrzavanje sa strugalicom u ruci i borbu s manjkom vremena u jutarnjoj žurbi, pa jedino što će brojni poželjeti u tom trenutku je spasonosna otapalica zaleđene površine.

Čarobnica za odleđivanje stakla koja štedi vrijeme i novac ima samo 3 sastojka.
Potreban materijal:

- posuda s raspršivačem

- 1 dcl medicinskog alkohola (70%)

- 5 kapi deterdženta za suđe


- 4 dcl tople vode

Postupak:

U bocu s raspršivačem nalijte alkohol, potom deterdžent i na kraju toplu vodu. Zatvorite posudu, protresite sadržaj i krenite u akciju. Tekućina će nakon prvotnog uklanjanja leda još neko vrijeme štititi staklo od zaleđivanja, piše Zadovoljna.

VIC DANA :Šta rade Piroćanci kad im je hladno?











Šta rade Piroćanci kad im je hladno?


Sednu oko sveće.



A šta rade kad im je mnogo hladno?


Upale sveću.

VIC : Zove pirocanac sa detetom taxi iz Podgorice do Pirota:



















Zove pirocanac sa detetom taxi iz Podgorice do Pirota:
-Koliko kosta prevoz od Podgorice do Pirota?
-100€
-Moze nesto dzabe?
-Moze, ali da ne progovorite ni jednu rec dok vas vozim.
Dodje taxi po njega i vozi ga do pirota.
A taxista prelazi na crveno ,vozi 170 na sat... Kad su stigli do pirota, pita taxista:
-Kazite mi iskreno, kada vam je bilo najteze?
-Pa kada mi je ispalo dete u krivini.

VIC : Dolaze pirocanac i sin u mesaru.















Dolaze pirocanac i sin u mesaru. Pita pirocanac mesara
P :Koliko vam kosta malo prase?
M: 500dinara
P:A koliko vam kosta veliko prase
M:200din

P:Kako malo prase da bude skuplje od velikog praseta?
M:Pa ovo veliko ima sidu.
P:Dajte onda to veliko
Tek ce onda sin
S:Tata tata nemoj pa to veliko ima sidu.
A pirocanac
P:Pa dobro sine nece ga jebemo ce ga jedemo.

VIC DANA : Kupio piroćanac sinu žvaku









Kupio pirocanac sinu žvaku.




Žvace mali pirocanac onu žvaku sat vremena pa je pljune.


Otac kada je to video udari ga po glavi i reče:


- sve što ti kupim moraš da sjebeš!

VIC : Muškarci i Žene













Muskarci kazu:
 "Zene ne uzbudjujte se ako trcimo za vama. Trcimo i za loptom, pa je na kraju sutnemo."



Ali zato zene kazu: "Muskarci ne uzbudjujte se ako se zaljubimo u vas. Zaljubimo se i u par cipela, pa kupimo jos 15 pari, za svaki slucaj."

VIC DANA : Razgovaraju hirurg,arhitekta i političar











Razgovaraju hirurg, arhitekta i političar o tome koji je najstariji zanat na svetu. Kaže hirurg:
- Bog je od Adamovog rebra napravio Evu. Eto, bio je prvi hirurg i to vrlo dobar.
Prekine ga arhitekta:
- Čekaj, Bog je Evu napravio tek šestog dana. Seti se samog početka, prvo haos, pa je nastao red. Ko bi mogao da napravi red osim arhitekte?
Na to će političar:
- Dobro, ljudi, a šta mislite, ko je napravio haos?

VIC DANA: pita tata Pericu




















Pita tata Pericu:
-Perice,koga vise volis mamu ili tatu?
-Oboje.
-Dobro,a da mama ode u Pariz a ja u Ameriku,gdje bi otisao i zasto?
-U Pariz,jer je to super grad.
-Dobro,a da mama ode u Ameriku a ja u Pariz gdje bi otisao?
-U Ameriku.

-Zasto?-pita tata Pericu.
-Zato sto sam u Parizu vec bio.

Posljednji ispraćaj mladog Jablaničanina: Klanjana dženaza Elvisu Veliću



Brojni prijatelji, rodbina i porodica oprostili su se danas posljednji put od tridesetogodišnjeg mladića Elvisa Velića iz Jablanice, koji je smrtno stradao u saobraćajnoj nesreći.


Ova teška nesreća, u kojoj su učestvovala tri automobila, Audi 80 - kojim je upravljao mladi Elvis, VW Golf i tegljač s prikolicom, dogodila se u subotu, na magistralnom putu M-17, u mjestu Bijela, na putnom pravcu Jablanica - Mostar.


Dženaza mladom Elvisu krenula je poslije podne namaza s Vrbe, a pokopan je u Haremu na Donjoj Slatini.

Rumunija: Dvije osobe smrtno stradale usljed ledenog talasa







Dvije osobe pronađene su mrtve u Rumuniji usljed ledenog talasa koji je zahvatio zemlju.

Snijeg i niska temperatura uvjetovali su otkazivanje letova, poremećaj putnog i željezničkog saobraćaja, a veliki broj škola je zatvoren.
Niska temperatura očekuje se i narednih dana.

Na jugu Rumunije, jedna 83-godišnja žena u mjestu Adankata pala je na snijegu i umrla na putu do bolnice, saopćile su službe za vanredne situacije.

Jedan 65-godišnji muškarac pronađen je mrtav kasno sinoć na istočnoj oblasti Sučava, javila je agencija Agerpres.



Dijelovi autoputa koji povezuje Bukurešt i grad Konstantu, kao i desetine drugih puteva su zatvoreni. Više od 80 vozova i 15 letova je otkazano, saopćila je rumunska policija, dodajući da su zatvorene luke na Crnom moru.

Škole su zatvorene u Bukureštu i u 10 drugih rumunskih oblasti.

ponedjeljak, 26. veljače 2018.

Dvogodišnjak neće da jede - šta vam je raditi









Svaka majka zna da djeca znaju biti vrlo problematična i izbirljiva kada je u pitanju hrana. Jedan od posebno napornih perioda je onaj kada dijete ima dvije godine, dijelom zbog probirljivosti i tvrdoglavosti djeteta, dijelom zbog toga što ne znaju svi roditelji kakve su zaista potrebe djece tog uzrasta.

Ono što često zbuni, pa i zabrine roditelje, jeste to što dijete od dvije godine ima manji apetit nego dojenče. Roditeljima je to nelogično, jer je dvogodišnjak mnogo veći od dojenčeta pa bi onda trebao više i jesti.

Objašnjenje je jednostavno - dvogodišnjak raste sporije nego beba. Trošit će više energije nego beba na kretanje, ali manje kalorija će mu biti potrebno za rast, pa mu neće biti potrebno toliko hrane.

Dvogodišnjaci su pri jelu često probirljivi, sitničavi, nekad i nervozni. Može se desiti da neku namirnicu odbiju, što ne bi trebalo zabrinuti roditelje ako to bude nadoknađeno nekom drugom namirnicom iz iste grupe, u tom ili u narednom obroku.

Nije nikakav problem ni ako dijete preskoči neki obrok - dvogodišnjaci sami traže da jedu kada su gladni. U suštini, sve dok je dijete zdravo i raste normalno (što pokažu visina i težina prilikom liječničkog pregleda, mada, čak i ako je težina nešto manja, nije problem ako je dijete zdravo), možete biti sigurni da jede dovoljno.

Jedan od mogućih problema u ovom uzrastu jeste da dijete pije suviše mlijeka, pa onda nije dovoljno gladno za drugu hranu. Tada biste trebali ograničiti unos mlijeka, što je najlakše postići tako što mu mlijeko nećete davati iz bočice, nego iz čaše.

Ukoliko roditelji forsiraju ishranu, dijete obično reagira još većom tvrdoglavošću, pa se problem pojačava. Dvogodišnjaci zahtijevaju slobodu izbora, što može povremeno dovesti do neobičnih navika u ishrani - dijete može jednog dana pojesti mnogo hrane, a sljedećeg vrlo malo, nekada će željeti jesti stalno jedno isto...


Sve ove faze su privremene i ne treba brinuti zbog njih niti ga forsirati da jede kao i sva ostala djeca. Naoružajte se strpljenjem i malo sačekajte - bubice će već proći.

Važno

Dijete koje je napunilo dvije godine trebalo bi se odviknuti od flašica i naučiti da koristi čašu ili šolju - preduga upotreba bočice deformira dječije zube.

Zaštitite dom od uzročnika alergija







Ako vaše dijete pati od alergija smanjite izloženost svog doma suvišnoj prašini, peludi, plijesni, dlakama kućnih ljubimaca i ostalim uzročnicima alergija koji će potaknuti simptome. Imajte na umu da dijete ne može živjeti pod staklenim zvonom, ali da na neke stvari ipak možete imati utjecaja.

* Redovno čistite prašinu i usisavajte;

* Svake sedmice mijenjajte posteljinu i plahte;

* Izbacite tepih i radije imajte gole podove ili prostirke od stopostotnog pamuka koje možete prati u perilici;

* Vlažnost sobe trebala bi biti ispod 50 posto kako bi se spriječilo stvaranje plijesni;

* Ukoliko imate kućnog ljubimca, neka što više vremena boravi vani i držite ga izvan dječije sobe;

* Tokom proljeća, kada je visoka koncentracija polena u zraku, držite zatvorene prozore;

* Ne dopustite pušenje u kući.

Izrael: Okopavao vrt pa pronašao blago iz srednjeg vijeka






Vrtlar iz Izraela jako se iznenadio kad je pronašao prsten star 700 godina.

Dekel Ben-Shitrit (26) iz jednog sela na sjeveru Izraela okopavao je vrt kad je ugledao prsten za koji arheolozi kažu da je nastao između 12. i 15. stoljeća.

- Malo sam ga protrljao i vidio urezan ljudski lik u okviru, prisjetio se vrtlar. Kako bi saznali što više informacija o prstenu, pripadnik susjednog kibuca objavio je fotografiju na Facebooku.

Fotografiju je vidio susjed Dror Ben-Josef, jedan od direktora Izraelske uprave za prirodu i parkove, te mu savjetovao da se obrati nekome ko poznaje antikvitete.

Yana Tchekhanovetz, arheologinja koja se specijalizirala za bizantsko razdoblje, procijenila je starost prstena i ocijenila kako je izvrsno očuvan, te da će "u velikoj mjeri doprinijeti znanosti", piše "Times of Israel".

- Na prstenu je lik čovjeka sa štapom. Na osnovu preliminarne analize čini se da je to Sveti Nikola koji drži svoju oznaku - svećenički štap - rekla je. Prsten će biti dio kolekcije nacionalnog blaga Izraela.

Sveti Nikola smatra se zaštitnikom moreplovaca, hodočasnika i putnika uopće, a Yana zbog toga smatra kako je moguće da je prsten izgubio neki hodočasnik koji je htio da ga Sveti Nikola štiti na putovanjima, s obzirom na to da su ikone tog sveca na Bliski istok donosili hodočasnici iz cijelog Bizanta.

Snijeg paralizirao Beograd, nema ulice u kojoj se vozi nesmetano







Snijeg koji pada cijeli dan stvorio je nezapamćene gužve u Beogradu.

Ljudi koji se vraćaju iz Novog Beograda, posebno autoputem, trebaju se naoružati strpljenjem jer će im za prelazak preko mosta trebati najmanje pola sata. Potpuni kolaps je uglavnom na svim saobraćajnicama.

Vozači koji su se uputili ka Brankovom mostu ulicom Bulevar Mihajla Pupina teško će dobiti priliku da ubace u drugu brzinu, a tramvaji koji kreću iz novobeogradskih blokova stoje u blizini Buvljaka.

Situacija je malo lakša za one koji se iz grada vraćaju u Novi Beograd, prenosi Telegraf.rs.


Saobraćaj u Bulevaru Despota Stefana praktično stoji, kao i na Autokomandi. Izgleda da nema ulice u Beogradu kojom vozači mogu nesmetano voziti.

Ljudi koji koriste gradski prijevoz također se trebaju naoružati strpljenjem, jer se i on duže čeka.

Osim snijega, na situaciju u saobraćaju utječe i prvi radni dan u sedmici, kad je na ulicama Beograda povećan broj vozila.

Hadžići: Sudarila se tri automobila, dva vozača povrijeđena










Dvije osobe povrijeđene su u sudaru tri putnička automobila koji se u večernjim satima dogodio na magistralnom putu M-17 Hadžići – Sarajevo.
Kako je za Avaz.ba potvrđeno u MUP-u KS, u saobraćajnoj nesreći, koja se u 17.10 desila u mjestu Garovci, općina Hadžići, povrijeđena su dvojica vozača.
Zbog udesa saobraćaj je na ovoj dionici magistrale u potpunosti obustavljen.

Kažnjen sa 200 KM, jer je rekao psu da bježi!














Da je naša zemlja prepuna brojnih apsurda i nelogičnosti, najbolje svjedoči i nesvakidašnji slučaj iz Zenice, gdje su policijski službenici kaznili H. B. (identitet poznat redakciji) zato što je psu rekao: “Bježi, cuko!”

Još u šoku

Sve se odigralo ispred jedne osnovne škole u Perinom Hanu kod Zenice. Kako nam je ispričao H. B., još je u šoku zbog činjenice da je dobio kaznu od 200 maraka samo zato što je psu kojeg su pokušali uhvatiti radnici “Albe”, rekao da bježi, da ga ne odvedu u azil za napuštene životinje.

- Nisam upotrijebio nikakvu fizičku silu niti sam bilo koga fizički sprečavao u vršenju radnje. Ovo je, zaista, težak apsurd - govori on.



Prema mišljenju službene osobe, ali i navodima u prekršajnom nalogu, H. B. je kažnjen sa 200 maraka, jer je prekršio Zakon o javnom redu i miru.

- Narušio je javni red i mir ometanjem radnika “Albe” u vršenju službene radnje tako što je Ž. J. htio odvesti psa lutalicu ispred OŠ “Aleksa Šantić”, gdje je H. B. zatim rekao psu: “Bježi, cuko”, te je cuko pobjegao. Zatim je policiji rekao: “Ja znam gdje se pas nalazi, ali neću da kažem” – navodi se u prekršajnom nalogu.





Netačni navodi

Ogorčeni Zeničanin ovu odluku smatra apsurdnom, jer je kažnjen, kako kaže, zbog gluposti, odnosno na osnovu člana koji predviđa sankciju za one koji fizički spriječe osobu da radi posao, što on, tvrdi, nije učinio.

- Policija meni nije izdala nikakvu naredbu na koju sam se oglušio pa da bi me kaznili. S druge strane, otkud pas razumije da sam mu rekao: “Bježi, cuko.” Smiješno, a osim toga, nisam rekao policiji da znam gdje se pas nalazi te da im to neću reći, kako su naveli u nalogu – tvrdi on.

Pisat će žalbu


Ovaj Zeničanin ističe da neće tražiti sudsko odlučivanje, jer je izgubio vjeru u pravosuđe, ali će svakako uputiti žalbu.

- Nemam ništa od toga što ću tražiti sudsko odlučivanje. No, zasigurno ću uputiti žalbeni dopis policijskom komesaru Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona – kaže naš sagovornik.

nedjelja, 25. veljače 2018.

Kako će trudnica pobijediti mučninu







Mučnina je neprijatan pratilac svake trudnice u toku prvog trimestra. Smatra se da od nje pati 70 do 80 posto trudnica. Evo nekoliko savjeta koji bi u tom slučaju mogli pomoći:

1. Izbjegavajte pretople prostorije.

2. Ako koristite javni prijevoz, obavezno otvorite prozor.

3. Pomaže i mirisanje limuna kao i grickanje badema.

4. Ujutru ne ustajte naglo iz kreveta.

I za utjehu: Najnovija istraživanja pokazuju da kod trudnica koje pate od jutarnje mučnine rjeđe dolazi do spontanog pobačaja.

Zdravstveno stanje Josipa Pejakovića se pogoršalo







Zdravstveno stanje velikog bh. glumca Josipa Pejakovića (70) se pogoršalo, a ovu informaciju jučer nam je potvrdila njegova supruga Vesna Mašić.

- Ne znamo kada će izaći iz bolnice. To se trebalo desiti davno, ali u međuvremenu mnogo stvari se zakompliciralo. Kako su nam kazali nakon operacije, nije bilo ništa ozbiljno, ali nekada i ljekari stvar pretvore u ozbiljno. Tako među doktorima ima onih koji prave greške, ali i onih koji nadljudskim snagama „vade“ situaciju – rekla je Mašić za „Dnevni avaz“.

Sedam dana

Pejaković je operiran prije nešto više od mjesec u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), gdje je smješten zbog problema s abdomenom i srcem.

Kada smo krajem januara kontaktirali glumca nakon operacije, ležao je u bolnici, a, prema njegovim riječima, na kućno liječenje je trebao biti pušten za najviše sedam dana, što se, nažalost, nije desilo.



Tokom jučerašnjeg dana nije bio u stanju da se javi na telefon i razgovara zbog teškog zdravstvenog stanja, a ni potresena Vesna Mašić nije htjela govoriti o detaljima upravo zbog Josipa.

- Možda poslije, kada dođe vrijeme za to, i kažemo šta se desilo. Uglavnom, još je tu i nadamo se da će se uskoro stanje popraviti. Trenutno je smješten na Odjelu kardiohirurgije i niko mu ne dolazi u posjetu osim mene. Dozvoljen mu je kontakt samo sa mnom – ističe Mašić.

Detaljne pretrage


Poslije operativnog zahvata, navodi Mašić, njen suprug je bio podvrgnut detaljnim pretragama, ali rezultati nisu baš najbolji.

- Nakon operacije mnogo toga još je rađeno i zaista malo bi ljudi prošlo i preživjelo šta je on. Njegov organizam ovdje smatraju čudom od snage – kaže nam Mašić.

Sve počelo polovinom januara

Josip Pejaković u KCUS je smješten polovinom januara. Prvobitno se nalazio na Odjelu za opću i abdominalnu hirurgiju, gdje su mu urađene pretrage.


- Prvo sam imao vrlo složenu operaciju na abdomenu i to je prouzrokovalo niz problema sa srcem. Bolove su najprije pokušali sanirati antibioticima, ali nije uspjelo, pa su me morali podvrgnuti operaciji. Nadam se da ću se izboriti na kraju – kazao nam je Pejaković nakon što je operiran i premješten na Odjel kardiohirurgije.