Kako saznaje Srebrenik.NETwork danas oko 15:30h na autoputu u Austriji dogodila se saobraćajna nezgoda kada je vozač kamiona marke DAF u vlasništvu firme MANI d.o.o. iz Srebrenika izgubio kontrolu nad vozilo te se prevrnuo. Nezvanične informacije govore da su se u kamionu nalazile dvije osobe.
Suvozač A.M. je spavao, a razlog slijetanja kamiona jeste da je i vozač N.N. zaspao, te izgubio kontrolu nad vozilom. Oba vozača su van životne opasnosti, a na kamionu je pričinjena materijalna šteta.
Šefe, stigli smo na mjesto zločina.
-Kakva je situacija?
Žena je ubila muža. 12 uboda, 2 prostrijelne rane, poluspaljen, bez glave i bačen niz stepenice.
– Bože! I što vam je rekla kao razlog?
– Veli da je njen muž počeo hodati namjerno po podu dok ga je brisala.
– Jeste je uhapsili?
– Nismo. Čekamo da se pod osuši…
– Da sam muško, ispod mojih objava pitali bi za cenu teladi i marku traktora. Kada ja nešto napišem, pitaju čija mi je farma koju slikam – kaže ona
Kada je mlada poljoprivrednica, Milesa Radojević (23) iz sela Brančić kod Ljiga, na društvenim mrežama pokušala da polemiše u grupama čija je tematika poljoprivreda suočila se sa podsmehom i nepoverenjem. Pitanje je samo – da li zbog toga što je žena, što je mlada i lepa ili zbog toga što voli da se slika kao i većina njenih vršnjakinja.
Kada je na Fejsbuk grupi za poljoprivrednike postavila oglas da traži radnike na farmi nisu joj verovali da je farma njena ili su joj pisali prostačke komentare. Kada Milesa postavi oglas da prodaje telad, muškarac napiše da će se na telefon javiti muškarac koji pojma nema o oglasu.
Da sam muško, ispod mojih objava pitali bi za cenu teladi i marku traktora. Kada ja nešto napišem pitaju čija mi je farma koju slikam, zašto sam u belim helankama ili majici na bratele, a ono što radim je je malo ili loše.
Ako je i dobro, zameraju zašto sam se uopšte slikala i to okačila – komentariše ova mlada žena.
da muškarcima niko ne zamera fotkanje u njivi. Ne znam zašto je problem što se fotografišem u čistoj odeći i šortsu, pa ni jedna žena se neće slikati kada je prljava i niko gradskim devojkama dok rade na 40 stepeni ne zamera šorts i bretele – priča Milesa uz napomenu da se neće povući ni pred kakvim glupim zamerkama.
Ova mlada žena kaže da voli život na selu, a da joj moderne tehologije, korišćenje interneta na sve načine, pomažu da nešto nauči od drugih na društvenim mrežama i zabavi se posle napornog dana.
– Nekada si iskustva mogao da razmenjuješ sa svojim seljacima, sada putem društvenih mreža možeš da se savetuješ sa poljoprivrednicima iz cele Srbije. Ili sa njima da podeliš slike i snimke, pokažeš im svoj radni dan – objašnjava lepa poljoprivrednica.
Na komentar da je možda veći problem njena lepota nego to što je žena, Milesa kaže da ne veruje u to jer lepim muškarcima niko ne zamera slikanje mišića.
Zemljotres intenziteta četiri stepena Merkalijeve skale registriran je danas u 13 sati i 21 minut na području Jablanice, na dubini oko 3 do 4 kilometra, izjavila je za Fenu Amra Krehić iz Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda u Sarajevu.
Magnituda potresa u hipocentru bila je 3,5 Rihtera.
Potres je trajao veoma kratko i nema informacija iz Jablanice o eventualnim štetama i panici, rekla je također Krehić.
Zemljoters ove jačine, inače, može izazvati potencijalne štete na slabijim građevinskim objektima, navela je ona.
Republici Srpskoj je prijavljeno šest novih slučajeva mоrbilа (mаlе bоginjе, оspicе, krzаmаk), čime se broj ukupno zaraženih u ovom bh. entitetu povećao na 60.
Podaci Instituta zа јаvnо zdrаvstvо RS-a pokazuju da su svi novooboljeli iz Bаnje Lukе. Pеt osoba je sа lаkšоm kliničkоm slikоm, а јеdna sа srеdnjе tеškоm slikom i smještena je u bolnicu.
Najviše oboljelih оd mоrbilа dо sаdа je priјаvljеno u Bаnjoj Luci – 35, Istоčnоm Sаrајеvu šest, Vukоsаvlju i Lаktаšima po četiri, Mоdriči tri…
U Klinici zа infеktivnе bоlеsti su trеnutnо hоspitаlizоvаnе tri оsоbе оbоljеlе оd mоrbilа. Оstаli pаciјеnti su оtpuštеni sа bоlničkоg liјеčеnjа.
Nајvеći brој оbоljеlih је uzrаsnih kаtеgоriја od jedne do četiri gоdinе (13 оbоljеlih), zatim od 20 do 29 (13 оbоljеlih) i 30 – 39 gоdinа (12 оbоljеlih).
Оd ukupnо 60 оbоljеlih оd mоrbilа u RS, 53 niје vаkcinisаnо ili је nеpоtpunо vаkcinisаnо zа svојu dоb ili su nеpоznаtоg vаkcinаlnоg stаtusа.
Ljetna turistička sezona na kompleksu slanih jezera Panonika u Tuzli zvanično počinje 1. juna, potvrdio je Feni direktor JKP Panonika Maid Porobić.
Iako su se prvi kupači na tuzlanskim slanim jezerima pojavili nekoliko dana ranije, jučer su sa predsezonskim cijenama počela s radom dva jezera.
Po riječima Porobića tokom nadolazeće ljetne sezone na Panonici će biti angažirano 160 radnika, kao i 14 ugostiteljsko-prodajnih objekata.
Dodao je da je na toj turističkoj destinaciji sve prilagođeno standardima “plave zastave” za plaže mora i jezera.
Pojasnio je da to podrazumijeva spasilačko redarsku službu, 40 spasilalaca i redara, prisustvo Službe hitne pomoći za brzu evakuaciju, povrede i sl. kao i javno objavljivanje podataka o kvalitetu vode.
– U odnosu na ono što pružamo, kvalitet usluga i ostalo Panonika je najjeftinija turistička destinacija u BiH – rekao je Porobić.
Sezona na Panonskim jezerima, koja su biser turizma najmnogoljudnijeg kantona u FBiH će trajati do 31. augusta, ali ovisno od vremenskih uvjeta postoji mogućnost da traje i duže.
Marko Stevanović, vozač BMW koji je brutalno pretukao Miša Očovaja (73) iz Stare Pazove i ostavio ga da bez svijesti leži na putu pokušao je večeras da opravda svoj postupak.
– Reagirao sam u afektu i žao mi je, djevojka mi je javila da je starac na biciklu vrijeđa i dobacuje joj pogrdne riječi – kaže Stevanović.
On tvrdi da nema razloga da se krije i da mu je žao zbog svega jer je, navodi, reagirao u afektu.
– Moja djevojka, koja je dijabetičar, otišla je da trči. U jednom trenutku me je zvala i rekla da za njom ide deda na biciklu, da je naziva kur…, prijeti joj i psuje je. Sva uplakana me je zvala i rekla mi šta se desilo. Bio sam potpuno van sebe, pa sam sjeo u kola i otišao tamo – pravdao se za Kurir Stevanović.
On dodaje da je ubrzo sreo starca i da mu je “pao mrak na oči kad ga je vidio”.
– Bio sam bijesan kao ris. Sjetio sam se i majke, koja je prije dvije godine imala neprijatnost, kada su dvojica stala kolima i tjerala je da uđe. Jedva se bila izvukla, a i dan-danas doživljava stres – pravda se Stevanović.
On tvrdi da je, kada je sjeo u automobil, pozvao Hitnu pomoć i sam otišao u policijsku stanicu.
– Kriv sam, priznajem, i mnogo se kajem. Da mogu da vratim vrijeme, drugačije bih reagirao. Imam majku, sestru i djevojku i iskreno se nadam da nijedna djevojka neće doživjeti strah koji je moja djevojka imala – navodi Stevanović, koji kaže da do sada nije imao nijedan prekršaj niti bilo kakve policijske prijave.
Incident se dogodio u ponedjeljak oko 19 sati u Šafarikovoj ulici u Staroj Pazovi. Na snimku do kog je došao naš list vidi se kako Očovaju, koji vozi bicikl, prilazi mladić koji je izašao iz plavog BMW. On prilazi djedu i sa dva snažna udarca u glavu ga obara s bicikla. Potom odlazi do automobila, ali se brzo vraća da vidi u kakvom je stanju starac koji je ležao na putu bez svijesti. Potom je mladić sklonio bicikl s puta i ubrzo se s djevojkom odvezao kolima, ostavivši nesretnog Očovaja da leži nasred puta.
Iako je prošlo nekoliko automobila, niko se nije zaustavio da pomogne starcu dok nije došla Hitna pomoć, koja je Očovaja odvezla do bolnice.
Nakon što su mu sanirane povrede, nesretni čovjek je za Kurir ispričao šta se dogodilo.
– Podigao sam penziju i krenuo kući. Bio sam na biciklu. Osjetio sam snažan udarac, mislio sam da je pored mene proletio automobil, zakačio me i bacio u kanal. Vjerovao sam da je pobjegao s mjesta nesreće. Tek sada kada sam vidio snimak, shvatio sam da me je taj momak nokautirao – priča Očovaj, na čijem se licu vide masnice ispod očiju.
Na pitanje da li zna zašto je napadnut i ko ga je napao, starac, koji je po zanimanju oštrač noževa, kaže da ne zna.
– Ne znam ni ko, ni kako, a ni zašto me je udario. Vraćao sam se kući, a nikom nisam dobacivao. Pa ja sam čovjek koji ima 73 godine! Taman posla da tako nešto radim – kaže Očovaj, koji u kući živi sa sinom, dok mu je kćerka udata u inostranstvu.
Starac kaže da i dalje ima bolove u glavi i u leđima.
– Krv mi je lila iz nosa. Sada me boli vrat, ali morat ću da idem kod lkekara da snimim sve to – priča Očovaj.
U Hercegovini će sutra veći dio dana biti pretežno sunčano vrijeme. U Bosni sunčanije prijepodne, ali će u jutarnjim satima biti dosta niske naoblake po kotlinama.
U drugoj polovini dana se prognozira razvoj konvektivne oblačnosti koji će u poslijepodnevnim i večernjim satima usloviti pljuskove i grmljavinu. Pljuskovi će lokalno biti i obilni, a moguća je i pojava grada.
Vjetar slab do umjerene jačine istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka uglavnom između 10 i 16 stepeni, na jugu zemlje od 16 do 20 stepeni. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 24 i 30, na jugu zemlje do 32 stepena.
U Sarajevu se u jutarnjim satima očekuje niska naoblaka, zatim pretežno sunčano vrijeme. U poslijepodnevnim satima na području grada su mogući pljuskovi i grmljavina. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 13, a najviša dnevna oko 27 stepeni.
U BiH je danas preovladavalo sunčano sa umjerenom naoblakom. Razvoj konvektivne oblačnosti u drugoj polovini dana je u poslijepodnevnim i večernjim satima uslovio lokalne pljuskove i grmljavinu.
Temperature zraka u 14 sati iznosile su: Bjelašnica 11, Ivan-sedlo 23, Sokolac 24, Livno i Srebrenica 26, Bihać, Bugojno, Sanski Most i Sarajevo 27, Banja Luka, Prijedor i Tuzla 28, Bijeljina, Doboj, Gradačac, Grude, Široki Brijeg i Zvornik 29, Trebinje 30 i Mostar 31 stepen, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u nedjelju u Beogradu kako je policija Srbije garant “sigurnog dana i noći” u toj zemlji, što je važno i za Republiku Srpsku koja će pokušati ostvariti što veću suradnju s tom policijom.
Naglasio je kako je impresioniran onim što se moglo vidjeti na obilježavanju Dana MUP-a i Dana policije u Beogradu.
“Potpuno je obnovljena i tehnički opremljena policija Srbije koja je garant svakog uspješnog i sigurnog dana i noći u Srbiji. I nama u RS-u, koji sarađujemo s policijom Srbije, veoma je važno da vidimo kako se ovdje ulaže ne samo u opremu, nego i u obuku i osuvremenjivanje svih metoda djelovanja suvremene policije”, kazao je Dodik, prenosi Tanjug.
Dodao je kako će RS nakon ovoga sagledati svoje resurse i pokušati ostvariti što veću konekciju i suradnju s policijom Srbije.
“Nama je veoma važno da u svim mogućim segmentima maksimalno surađujemo sa Srbijom”, ocijenio je Dodik.
Zahvalio je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije za direktnu pomoć koju pružaju Republici Srpskoj, dodavši kako se zahvaljujući 10 milijuna eura sada u Srpskoj realiziraju mnogi projekti.
“To je nešto sasvim novo u odnosu na ono što smo imali prije. To govori da je Srbija opredijeljena da surađuje s nama u skladu s Daytonskim sporazumom i svim onim suvremenim dostignućima suradnje na ovoj razini”, rekao je Dodik.
Obilježavanju Dana MUP-a i Dana policije u Beogradu prisustvovao je i ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić.
U momentima dok su se u Bijeljini u Golfu vozile dvije djevojke, iz tog vozila je odjednom počeo da izbija dim, a kada su iz auta izašle, progutala ga je vatra.
Povrijeđenih nije bilo, a reagovali su i bijeljinski vatrogasci, koji automobil nisu uspjeli spasiti i šteta je totalna, pišu Nezavisne novine.
“Te dvije djevojke su, vidjevši da se iz auta dimi, stale u Ulici Kulina bana. Njihova odluka bila je ispravna, jer ko bi znao šta bi se moglo desiti da su nastavile voziti”, pričaju Bijeljinci.
Kako dodaju, vatrena stihija je ubrzo progutala Golf “tricu”.
“Sve se dešavalo oko podneva. Auto je izgorio kao da je od kartona. Bila je tu i policija, ali one nisu htjele uviđaj, jer je stvar jasna kao dan – auto se sam zapalio”, kažu očevici.
Na lice mjesta je izašlo jedno vatrogasno vozilo, te je intervencijom bijeljinskih vatrogasaca požar lokalizovan.
“Prethodno su građani pokušali da ugase požar, ali je sve planulo jako brzo. Bili su bespomoćni”, ističe sagovornik.
Inače, u blizini parkinga gdje je Golf izgorio nalazi se i stambeno-poslovna zgrada, a Bijeljinci kažu da je prava sreća što se požar nije proširio i na taj objekat.
Još prije 10 dana završen je crkveni postupak prethodne istrage pri Splitskoj-makarskoj nadbiskupiji u pedofilskom slučaju u Splitu, a provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca sad su se oglasili i saopćenjem koje prenosimo u cijelosti, a u kojem piše kako je fratar priznao zlostavljanje.
Saopćenje prenosimo u cijelosti:
Crkveno-pravni postupak (Prethodna istraga) pokrenut protiv fratra, člana Samostana sv. Frane u Splitu, osumnjičenog za grijeh protiv šeste zapovijedi Dekaloga s maloljetnom osobom u završnoj je fazi.
Nakon zaključenja Prethodne istrage dokazni materijal proslijeđen je 15. maja 2018. Generalnoj kuriji Reda franjevaca konventualaca.
Nakon analize dostavljenih materijala i mišljenja Prokuratora Reda, generalni ministar Reda franjevaca konventualaca fra Marko Taska je, u žurni postupak, proslijedio dokumentaciju Kongregaciji za nauk vjere, nadležnoj za najteža kaznena djela.
Budući da je 23. maja 2018. godine, Generalnom ministru Reda stigla molba fratra u kojoj spomenuti, svjestan svojih pogrešaka, kako bi omogućio što prije vršenje pravde prema žrtvama, a zbog dobra Crkve i Reda, moli oprost od obaveza koje proizlaze iz svetog reda (usp. kan. 290 § 3), kazneni postupak se ne bi morao održati, budući da bi se osumnjičenom za počinjeno kazneno djelo ovim putem udijelilo ono što zahtijeva najteža kanonska kazna.
O konačnoj odluci Kongregacije za nauk vjere javnost će biti pravovremeno obaviještena.
Namjena je ovog saopćenja obavijestiti zainteresovanu javnost, na kraju i žrtve s kojima suosjećamo, da se na spomenutom slučaju radi intenzivno, kako bi se pravda izvršila i vratilo povjerenje.
Istraga je službeno završila 11. maja, a zatim je dokumentacija predana Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu, koja će ju proslijediti Kongregaciji za nauk vjere u Vatikan, a Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca je, s obzirom da je riječ o njihovom redovniku, dokumentaciju poslala generalnoj kuriji svoga reda u Rim.
Koliko vremena provodite sa svojim detetom nakon posla? Tehnički, potrebno nam je oko 30 minuta da im pripremimo večeru, 15 minuta da im pročitamo knjigu i samo trenutak da ih poljubimo za laku noć. Međutim, prema stručnjacima, između svih ovih perioda, postoje tri minuta koja su najvažnija u toku dana. Psiholog Natalija Sirotič objasnila je pravilo "tri minuta" i prema njenim rečima, ako sledite ovo pravilo, imaćete poverenje svog deteta čak i kada bude tinejdžer.
Pravilo od tri minuta
Pravilo kaže da morate da se pozdravite sa svojim detetom svaki dan kao da se dugo niste videli (iako se niste videli pet minuta dok ste bili u prodavnici). Osim toga, važno je da budete u nivou detetovih očiju i da provedete tri minuta grleći ga i pitajući šta se dogodilo dok niste bili tu. Veoma je bitno da sledite ovo pravilo kada uzimate dete iz vrtića, škole i kada se vratite kući nakon posla.
Zašto je to važno
Prema rečima psihologa, tokom prvih minuta nakon što ste se videli, dete će vam reći sve informacije koje je zapamtilo. Posledice ignorisanja pravila od tri minuta mogu se razlikovati zavisno od karaktera deteta. Neko ko nema priliku da kaže roditeljima sve kad može, neće govoriti o važnim stvarima i vremenom će mu neke činjenice izgledati potpuno nevažno da bi o njima govorio. U tom slučaju, roditelji mogu ostati uskraćeni za važne informacije. Druga deca će pričati cele večeri, prisećajući se novih činjenica vremenom i na kraju ćete imati kompletnu priču. Roditelji takvog deteta su pod rizikom da ne čuju mnogo stvari jer će govor deteta vremenom, za njih postati samo buka u pozadini.
Dodatne preporuke
Važno je da znate da pravilo od tri minuta ne znači da bi trebalo da provedete samo 3 minuta dnevno sa svojim detetom. Ono samo znači da morate da provedete tri minuta sa njim nakon što ste se sreli kako biste čuli sve važno što ima da vam kaže. Kako biste dostigli nivo potpunog razumevanja sa detetom, trebalo bi da sledite sledeće preporuke psihologa:
- Svaki dan provedite vreme radeći nešto za šta ste i vi i dete zainteresovani. - Neka dete čuje da ga razumete. Na primer, ponovite informaciju koju ste čuli od deteta kako biste bili sigurni da ste dobro razumeli. - Ne pokazujte lažno uzbuđenje. - Vratite se malo kasnije na razgovor, kako bi ono znalo da ste zapamtili o čemu ste razgovarali. - Izbegavajte duge i beskorisne rasprave čak i ako je u pitanju nešto potpuno očigledno za vas. Samo recite svom detetu "U redu, razumem da se ne slažeš sa mnom".
Koliko god naš mozak bio neverovatan, često je razlog za greške koje svakodnevno pravimo. Naš mozak konstantno pokušava da predvidi kako svet funkcioniše. Problem nastaje kada se unutrašnji modeli sveta koje je mozak sagradio ne poklapaju sa realnošću. Mi smo napravili listu najvećih grešaka i predrasuda koje možete izbeći čim postanete svesni njihovog postojanja.
1. Paradoks izbora
Iznenađujuće, ljudi više vole manje opcija kada nešto biraju. Kada postoji mnogo opcija, sposobnost izbora se parališe. Ovaj fenomen je dokazan sa eksperimentom sa džemom. Kada je postavljeno mnogo tegli džema, samo 3% ljudi je obavilo kupovinu. Kada je broj opcija ograničen, 30% je nešto kupilo. Da bi se izbegao ovaj paradoks, ljudi ne smeju da se plaše da naprave izbor, dok prodavci moraju da pronađu sredinu kako se ljudi ne bi paralizovali izobiljem opcija.
2. Pristrasnost potvrđivanja
Ljudi će pre poverovati da je nešto tačno ako potvrdi njihove pretpostavke. Ova pristrasnost je opasna jer nas sprečava da objektivno procenimo događaje i potražimo više informacija kada dokazi potvrđuju ono u šta smo verovali. Ovaj fenomen je veoma zastupljen u društvenim medijima, gde se informacije filtriraju na osnovu naših sklonosti: vidimo samo informacije sa kojima ćemo se pre složiti.
3. Pigmalionski efekat
Pigmalionski efekat je termin koji su Rozental i Džejkobsen skovali 1968. godine. On se odnosi na vezu između očekivanja drugih ljudi i našeg učinka. Učenici rade bolje kada njihovi nastavnici imaju veća očekivanja od njih i stvaraju situacije u kojima je verovatnije da će postojati pozitivno ponašanje. Ako želite da vaši učenici ili zaposleni uspeju, nikada nemojte predviđati neuspeh.
4. Grupno razmišljanje
Fenomen grupno razmišljanje objašnjava donošenje loših odluka čak i kada se u grupi nalaze inteligentni i obrazovani ljudi: ljudi će radije potisnuti svoje razmišljanje nego rizikovati konflikt. Interesantno, termin je prvi put skovan u kontekstu političkih odluka koje su dovele do ozbiljnih posledica. Grupno razmišljanje se može izbeći samo ako vođa grupe preduzme odgovarajuće mere kao što je postavljanje kritičara ili eksperata sa strane tokom važnih razgovora.
5. Iluzija tela plivača
Iluzija tela plivača je rezultat mešanja faktora selekcije sa rezultatima teškog treninga, ili više globalno, mešajući uzrok i rezultat. Niko ne može imati telo plivača samo ako naporno trenira - plivači su prirodno blagosiljani dobrom građom koju održavaju teškim treninzima. Isto važi i za druge situacije: da li vrhunski univerziteti pružaju najbolje rezultate, ili ulažu vreme u odabir najboljih studenata da tamo studiraju?
6. Pareidolija: viđanje obrazaca u stvarima
Zašto vidimo lice na Mesecu ili ljudsko telo u pomorandži, kada je jasno da ih tu nema? Ova iluzija viđanja poznatih obrazaca formira se u temporalnom režnju mozga odgovornom za prepoznavanje lica. Evolucijski, ovo nije opasno kao na primer, nemogućnost prepoznavanja predatora i ostaje "sporedni efekat" naše sposobnosti prepoznavanja predmeta.
7. Iluzija učestalosti
Iluzija učestalosti je zanimljiv psihološki fenomen: kada naučimo novu informaciju ili vidimo određeni predmet na televiziji, počinjemo svuda da ih primećujemo. Iluzija učestalost je povezana sa našom sposobnošću selektivne pažnje. Objekat se nije pojavio nakon ste vi saznali za njega - bio je tu sve vreme, samo ga vi niste primećivali.
8. Instrumentalno uslovljavanje
Instrumentalno uslovljavanje je poznat psihološki alat za modifikovanje ponašanja koristeći pozitivnu i negativnu silu. Zbog instrumentalnog uslovljavanja, znamo da određene akcije imaju određene posledice. Uslovljeni smo svaki put kada pritisnemo dugme na liftu ili daljinskom upravljaču, a nešto se dogodi. Međutim, šta ako se lift pokvari, a baterije se istroše? U takvim slučajevima, veza ne funkcioniše. Kada se suočimo sa takvom situacijom, naš prvi odgovor je da pritisnemo dugme više puta, očekujući poznati ishod.
9. Gubitak averzije
Gubitak averzije je nešto što nas sprečava da isprobamo nove stvari ili se preselimo iz starog, ali poznatog stana. Za većinu ljudi, bol zbog gubitka nečega je veći nego zadovoljstvo koje mogu dobiti od ekvivalentne dobiti. Gubitak averzije objašnjava i zašto je strah od kazne veći motiv od mogućeg uspeha.
10. Efekat fokusiranja
Prema psiholozima, to je naupamćeniji deo naših prošlih iskustava u odnosu na određeni predmet koji je odgovoran za donošenje odluka. Ostale informacije se jednostavno ignorišu. Ova sklonost se naziva "efekat fokusiranja". Studija iz 1998. godine, pokazala je da ovaj efekat utiče na način na koji doživljavamo stvari: učesnici u studiji su lažno verovali da su ljudi iz Kalifornije srećniji od onih sa Srednjeg zapada, oslanjajući se na informaciju da je u Kaliforniji sunčanije, a zanemarujući druge faktore koji utiču na sreću.
11. Pristrasnost
Većina ljudi svoj neuspeh vezuje za spoljašnje faktore, a uspeh za sopstveni karakter. Kod ljudi sa niskim samopoštovanjem, ovo je obrnuto. Oba tpa ponašanja su dobro poznata u psihologiji i kontraproduktivna. Kako bi izbegli pristrasnost, ljudi je moraju biti svesni kako bi ispravili svoje ponašanje i bili ljubazniji prema sebi u slučaju neuspeha.
12. Psihologija boja
Crna je najpopularnija boja telefona, a prati je bela. Naš izbor boje govori mnogo o našoj ličnosti. Prema rečima psihologa, u 80% slučajeva, boju biramo podsvesno. Štaviše, drugi ljudi obraćaju pažnju na naš izbor boje. Ako želite da se izdvojite iz gomile, nemojte birati crni ili beli telefon, jer crni opisuje nekog ko uvek radi šta i većina, a beli pokazuje da se plašite da rizikujete.
Štitna žlezda, žlezda u obliku leptira smeštena u prednjem delu vrata, ispod Adamove jabučice, mala je, ali veoma važna žlezda koja luči hormone koji utiču i na metabolizam, između ostalog. Čak 60% ljudi koji pate od nekog oblika disfunkcije štitne žlezde, ne zna da ima ovaj problem. Evo kojih to 10 simptoma ukazuju na njen poremećaj i da je vreme da posetite lekara.
1. Suva, ispucala i zadebljala koža
Hipotiroidizam dovodi do kalcifikacije kože, čineći da izgleda zadebljalo, suvo i ispucalo.
2. Gubitak kose/stanjivanje kose
Rast kose zavisi od pravilne funkcije štitne žlezde. Promene u nivou hormona koje proizvodi štitna žlezda, dovode do promena u rastu kose. Preterano lučenje hormona dovodi do stanjvanja kose celim temenom, a smanjeno lučenje do gubitka kose.
3. Neuobičajena aktivnost creva
Hormoni štitne žlezde igraju ulogu i u regulisanju pokreta creva. Smanjena aktivnost dovodi do zatvora, a prekomerna aktivnost štitne žlezde do učestalog pražnjenja.
4. Depresija/iznenadna anksioznost
Ako se osećate anksiozno u poslednje vreme, postoji šansa da vaša štitna žlezda ne radi kako treba. Prekomerna proizvodnja hormona dovodi do pojačane moždane stimulacije, zbog čega se pacijenti osećaju nervozno i uznemireno. Smanjena proizvodnja ima suprotan efekat, pa se pacijent oseća depresivno i umorno.
Štitna žlezda je kao termostat za naše telo koji reguliše telesnu temperaturu. Ukoliko se poveća proizvodnja hormona, poveća se i metabolizam, zbog čega je ljudima previše toplo i obilno se znoje. Ukoliko postoji nedostatak hormona štitne žlezde, pacijentu će biti hladno.
6. Neuobičajeni dobitak ili gubitak težine
Hormoni štitne žlezde su odgovorni za regulisanje telesnog metabolizma. Smanjeno lučenje hormona usporava metabolizam i sagorevanje kalorija, pa pacijent dobija na težini, dok prekomerna proizvodnja dovodi do gubljenja kilograma.
7. Neredovni ciklusi
Ukoliko imate problema sa ciklusima, krivac može biti štitna žlezda. Nedostatak hormona čini cikluse težim, dužim i oni se približavaju, dok pojačana proizvodnja olakšava cikluse i oni se javljaju u većem vremenskom razmaku.
8. Gubitak pamćenja/problem sa koncentracijom
Ako vaša štitna žlezda ne radi kako treba, ne radi ni vaš mozak. Nedovoljno aktivna štitna žlezda dovodi do suptilnog gubitka pamćenja, dok njena prekomerna aktivnost otežava koncentrisanje.
9. Nelagoda ili uvećanje vrata
10. Promene u otkucajima srca
Nedovoljno lučenje hormona usporava srčani rad, dok hipertiroidizam dovodi do ubrzanih srčanih otkucaja.
Bonus: Ko je pod većim rizikom?
- Žene u odnosu na muškarce.
- Žene starije od 60 godina.
- Ljudi sa porodičnom istorijom oboljenja štitne žlezde.
Kako da proverite štitnu žlezdu:
Zabacite glavu unazad i progutajte. Ispipajte vrat oko Adamove jabučice i delove iznad ključnih kostiju. Ako osetite grudvice ili izbočine, posetite lekara.